Напоителните системи за капково напояване могат да се изградят подземно или върху повърхността.
Преди да изградите капково напояване трябва да тествате качеството на водата, която ще напоява, също така е необходим филтър, независимо откъде идва водата, защото има вероятност маркучите и тръбите да се запушат.
Капковото напояване осигурява оптимално използване на водните ресурси. Високите добиви и ниската първоначална инвестиция направиха капковото напояване предпочитан метод за напояване от фермерите през последните години. Системите за капково напояване са лесни за експлоатация, с бърз монтаж и демонтаж и инвестиция с бърза възвращаемост.
Основни компоненти на система за капково напояване.
Най-общо системата за капково напояване се състои от водоизточник, помпен агрегат, филтърна група, магистрални и разпределителни тръбопроводи, команден възел, фасонни части и капкови маркучи. Всички тези елементи формират една завършена система, която не би функционирала при липсата на който и да е от тях.
Водоизточника – може да бъде открит (езеро, река, канал или язовир) или закрит (сондаж, кладенец , резервоар за вода) От избора на водоизточник в голяма степен зависи и избора на другият задължителен елемент на системата за капково напояване – филтърната група.
Помпен агрегат – използват се моторни и ел. помпени агрегати. Основните характеристики на помпите са дебит (м3/ч) и напор (бар).
Филтърна група – в практиката са се наложили основно четири типа филтри: пясъчен, хидроциклонен, дисков и мрежест. Филтрите се избират основно според водоизточника, като се отчита използването на инжектори за торене. При системите за капково напояване правилното определяне на филтърната група е от съществено значение. Филтрите служат за пречистване на водата от механични частици и биологични елементи. Често филтърната група се състои от повече от един филтър, като е важно да се спази правилната последователност на монтиране.
Магистрални и разпределителни тръбопроводи – изграждат се най-често от полиетиленови тръби или плоски маркучи LAY FLAT.
Команден възел и фасонни части – командния възел е компонента, който управлява движението на водата в магистралните и разпределителните тръбопроводи. Монтират се два типа командни възли. Команден възел с ръчно управление и команден възел с автоматизирано управление.
Капкови маркучи – Според дебелината на стената капковите маркучи се делят на две групи
• дебелостенни капкови маркучи – Използват се за капкво напояване на многосезонни култури като лозя, овошки, ягодоплодни храсти и други постоянни култури
• лентови капкови маркучи – използват се за напояване на зеленчуци и едносезонни култури
Изборът на подходящия капков маркуч с най-подходящи разстояния между капкообразувателите може да се счита повече за изкуство отколкото наука. Това е поради многобройните фактори,които определят различните видове аграрни практики – позициониране на маркучите, видове култури, видове почви, гъстота на насажденията, водна и почвена соленост,качество на капковите маркучи, финансови разходи и т.н.
Принцип на работа на системите за капково напояване.
При капковото напояване се подават малки количества вода през къси интервали от време. За разлика от дъждуването и гравитачното напояване където се подават големи поливни норми през 6-10 дни, при капковото не се запълва целия почвен обем, а се „допълва“ използваната от евапотранспирацията вода през предходния ден. Чрез подаване на малки количества вода, почвената влага се поддържа в оптимални за растението граници.
Правилен избор на техника за поливане.
Чрез капковото напояване фермерите имат възможност да подават относително малки количества вода и торове директно в коренообитаемия почвен слой, като по този начин се намалява количеството използвана вода и съответните загуби от евапотранспирация и гравитачно оттичане. Възможността за подаване на торове е съществено предимство на системите за капково напояване. Хранителните вещества се подават директно към растенията без да се разпръскат върху площите между тях, спестявайки на фермера средства.
Експлоатация на система за капково напояване.
Правилната експлоатация на системата за капково напояване гарантира ефективността на системата и дългогодишната и употреба.
КОНТРОЛЕРИ, КАПКОВО, РАЗПРЪСКВАЧ
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Предимства на капковото напояване
- повишаване на добива и качеството на продукцията;
- равномерно разпределение на вода и торове по цялата площ на полето; .
- директно подаване на вода и торове в кореновата система;
- ниско работно налягане, водещо до по-ниска консумация на енергия;
- поливане на площи с неправилна форма;
- механизирано полагане и събиране на системата;
- прецизна автоматизация с контрол на поливките по климатични данни.