FrostBoss™
Перките за защита от слана на новозеландската фирма New Zeland Frost Fans се използват в Австралия и Америка повече от 20 години. Благодарение на доказано добрите резултати навлизат като метод на защита от слана и в Европа. Основните модели представени на европейският пазар са Frost Boss C49 с четири витла и Frost Boss C59 с пет витла. В зависимост от терена защитават площ от около 60 до 80 дка.
Перката С49 с 4-витла значително подобри имиджа на перките срещу слана заради витлата с най-добра ефективност на пазара. C49 има уникално покритие, по-нисък разход на гориво, по-тих режим на работа и с по-дълъг живот на витлата. Комплекта витла C49 могат да бъдат монтирани към повечето други перки на марката, за да се подобри тяхното представяне.
Комбинираната 5-витлова перка C59 работи при по-ниски обороти, като същевременно покрива същата зона като C49 , но с по-ниски нива на шум.
Произвеждат се перки C24 с 2 витла и перки C39 с 3 витла, за да отговарят на различните изисквания на производителите.
Предимства на перките С49
Перката с 5 витла C59 работи при по-ниски обороти, като същевременно покрива същата площ като C49, но с още по-ниски нива на шум.
-
Перките са съставени от кула с диаметър 500мм и височина 10,38м със вентилатори на върха.
-
Перките са с 4 или 5 витла от композитен материал.
-
Формата на витлата и ъгъла под който са монтирани са изчислени, така че при максимална ефективност да има минимални емисии на шум.
-
Витлата са с размер 2 750мм или общо диаметъра на вентилатора е 5 500мм. Монтирани са под ъгъл спрямо колоната, за да могат да взимат по-топлия въздух от височина над 10м и да го свалят към насажденията.
-
Задвижването на витлата се извършва посредством вал от три сегмента разположен във вътрешността на колоната. В горната част на вала има редуктор който предава движението на перката, а в долната част има редуктор който трябва да бъде задвижен от двигател.
- Двигателя може да бъде електрически, на газ, бензин, дизел или двигател на трактор.
- Стандартно перките на FrostBoss са оборудвани с двигател „Perkins“ с мощност 150 к.с. и разхода на гориво 20-21л/час.
- Двигателя е в затворена кутия, прахово боядисана и резервоар с обем 500л.
- Корпус на двигателя е напълно затваряща се прахово боядисана кутия, устойчива на корозия и намокряне от поливната система на овощните градини. Бидейки напълно затворена, предпазва от гризачи и птици.
- Вграден резервоар за гориво от 500 литра – намира се под двигателя с капацитет за приблизително 24 работни часа. Има датчик за ниво на горивото, който не позволява двигателя да работи без гориво. Следователно горивната система няма да се нуждае от обезвъздушаване, ако горивото е изчерпано.
- Стартирането на
двигателя се извършва автоматично от
специализиран контролер, оборудван с
климатични сензори и позволяващ
мониторинг през интернет.
- Мониторинг за състояние на перката, изчерпване на горивото, напрежение на акумулатора, температурни инверсии, скорост на вятъра и други показания според изискванията
Ръчно управление
– Удобни контролери и дисплей
– Защита при изключване на двигателя
Автоматичен режим
– Безжичен датчик за измерване на температурата
– Автоматично стартиране / спиране при предварително зададените температури
– Изключване и рестартиране при силен вятър
– Защитно изключване на двигателя
– Соларен панел и регулатор на напрежението
– Предупредителен стробоскоп – импулсен светлинен сигнал, монтиран на 6,5 м над цялото съоражени
ПРЕДИМСТВА на перката С49
Ефективност: 4-витловата перка Frost Boss C49 осигурява най-голямо покритие с най-нисък разход на гориво от всяка перка срещу измръзване на пазара. В България най-силно засегнати от късните пролетни слани са костилковите овощни насаждения. Сред тях най-разпространени са череша и слива за прясна консумация. Вземайки на предвид стандартни добиви на традиционни насаждения с череши и сливи и ниската граница на изкупните цени можем да дадем следните примери:
- Череша: При добив около 1,5 тона от декар и минимална цена от 0,7лв./кг. при площ от 80 дка се получава стойност от 84 000 лв.
- Слива: При добив около 3,0 тона от декар и минимална цена от 0,35лв./кг. при площ от 80 дка се получава стойност от 84 000 лв.
Тези примери са за стандартно екстензивно отглеждане, което все повече се разпространява в България. При Интензивно отглеждане могат да се очакват поне 50% по-високи добиви.Ефективност на перките. 4-витловата перка Frost Boss C49 осигурява най-голямо покритие с най-нисък разход на гориво от всяка перка срещу измръзване на пазара.
С какво перките на С49 са толкова специални?
Витлото на вентилаторната перка C49 се разширява едностранно от върха до основата, докато всички останали перки срещу измръзване са увеличени линейно. Постепенното скосяване на витлото му придава отличителна триизмерна форма, особено към основата му. Това в съчетание с плавното увеличаване по ширината на витлото и заоблените върхове дава по-добра производителност и естетически приятна форма на витлото.
Шумовият фон на C49 е плавен и с ниско ниво, без отличителния свистящ звук на 2-витловите перки. 4-витловата перка, благодарение на по-голямата си площ, дава възможност да се придаде по-голям наклон на витлото. Това позволява на перката да работи с по-ниска скорост, като по този начин прави по-малко шум и същевременно върши същата работа.
Важна ли е тягата при измерването на ефективността на вентилатора?
Тягата се използва за измерване на производителността на витлото на самолет и не е добър показател за способността на вентилаторните перки. Параметърът, който най-добре измерва ефективността на перките срещу измръзване, е импулсът на вятъра и по-специално равномерността на импулса на вятъра.
Равномерното изтласкване на вятъра се постига най-добре с дизайн, в който ъгъла на витлото е постепенно наклонен от върха към основата. По този начин въздухът минава равномерно по диаметъра на перката и създава равномерна струя на вятъра. Перката C49 е с над 20 градуса прогресивен наклон на витлото.
От друга страна, някои перки с 2 витла имат само 5 градуса отклонение между върха и основата на витлото. Това е доста далеч от необходимия наклон на витлото (наречен усукване), за да се постигне равномерна скорост на вятъра. Така върховете на витлата създават целия въздушен поток, който се смесва с по-бавния въздух в средата на вентилаторната струя. Получава се ненужно смесване, което поглъща енергията от вятърния поток. Това от своя страна намаля инерцията на вятърната струя, преди дори да получи шанс да излезе в овощната градина или лозето.
Тягата е полезна индикация за това колко мощност влага двигателят в перката, но не дава информация за равномерността, способността и качеството на вятърния поток. Това е малко като буксуване на гуми на автомобил … мощността преминава в колелата (тяга), но гумите правят само много шум и турбуленция/въртене.
Защо перката С49 се върти много по-лесно от вятъра докато не работи?
Перките C49 се въртят много лесно от вятъра. Това завъртане на перката от вятъра избягва ударното натоварване. В райони, които имат силни ветрове, с голям периметър, дву-витловите перки могат да бъдат подложени на значително натоварване при променливи пориви на вятъра, което води до проблеми със закрепващия механизъм на витлата.