Повреди по овощните дървета причиняват ниските температури, които настъпват в края на зимата и началото на пролетта, когато овощните растения са излезли от състояние на дълбок покой. Видовете и сортовете проявяват различна степен на устойчивост.
Семковите овощни видове ябълки, круши, дюли се развиват по-бавно и съответно рискът от щети от измръзване е по-малък. Костилковите овощни видове се развиват по-бързо и при тях е почти задължително да се вземат мерки за защита от осланяване и измръзване, за да се запази реколтата.
Устойчивостта на ниски температури варира в зависимост от вида на овошките, както и местоположението на овощните градини, сортовете и възрастта на дърветата. Пъпките, които се развиват бавно, са по-устойчиви при много по-ниски температури. За да посочат този диапазон и степента на увреждане спрямо фенофазата на развитие на овошките, са събрани данни за температурните стойности в Центъра за изследване на земеделието към Вашингтонския държавен университет. Той показва средните температури, които нанасят щети необходими за унищожаване на 10% и 90% от пъпките на ябълки, круши, кайсии, праскови, некратини, вишни, череши и сливи.